starożytne kosmetykiW dawnych czasach było wręcz nie do pomyślenia, żeby kobiety poświęcały nawet kilka godzin dziennie na pielęgnowanie urody. Swego czasu raczej nie zwracano na to nazbyt dużej uwagi, chyba że kobieta pochodziła z wyższej klasy społecznej i miała nie tylko czas, ale również pieniądze na takie przyjemności.

Pierwsze salony kosmetyczne zaczęły być tworzone dopiero z początkiem dwudziestego wieku, ponieważ to właśnie wtedy rozpoczął się widoczny postęp przemysłu kosmetycznego. Natomiast już od najdawniejszych czasów znane były różnego rodzaju kosmetyki, które dały początek dzisiejszym produktom pielęgnacyjnym. Kobiety i mężczyźni od dawien dawna lubili upiększać swoje ciało, na przykład starożytni Egipcjanie rozumieli kosmetykę ciała jako medycynę i sztukę.

To, iż dzisiaj możemy pozwolić sobie na peeling cery, zawdzięczamy Egipcjankom. O ile bogatsze kobiety kąpały się w mleku i oczyszczały twarz owocami cytrusowymi, o tyle biedniejsze mieszkanki Egiptu używały np. osadu po winie. Znane nam dzisiaj zabiegi, jak chociażby oxybrazja, czyli peeling z użyciem tlenu, nie były wymyślone w czasach starożytnych, ale są ulepszonymi formami dawnych zabiegów oczyszczających. Dzięki postępowi techniki również sposoby oczyszczania skóry się rozwijają, dlatego nie możemy porównywać peelingu dzisiejszymi sposobami do metod sprzed lat. Podobnie jak oxybrazja, również kawitacja nie miałaby możliwości zaistnieć 100, czy pięćset lat wcześniej, a to ze względu na brak specjalistycznych urządzeń, które są niezbędne do wykonania takiego zabiegu.

Jeśli ktoś myśli, iż zdobienie paznokci to wymysł naszych czasów – pozostaje w błędzie. Już 3000 lat temu robiły to kobiety w Chinach, choć kolor barwnika był zależny od miejsca w społecznej hierarchii. Mieszkanki oraz mieszkańcy Egiptu malowali paznokcie za pomocą henny, Chinki stosowały lakier powstały na bazie pszczelego wosku, białek jaj, roślinnych barwników oraz różnego rodzaju metali, natomiast współczesne lakiery swój początek mają w preparatach do malowania samochodów.

Kształt dzisiejszego przemysłu kosmetycznego zawdzięczamy dawnym czasom oraz wielorakim przemianom życiowym, kulturowym i technologicznym. Kształcącym oraz ciekawym przeżyciem będzie samodzielne wykonanie kosmetyków na bazie składników sprzed wielu lat, jakie można znaleźć w różnych pamiętnikach oraz wspomnieniach naszych babć.