cellulit pomarańczowa skórkaO ile słowo cellulit zna każda kobieta, o tyle mało która wie, że ma on kilka postaci. Niemal każda kobieta bez problemu rozpozna cellulit, każda wypatruje z niepokojem podskórnych grudek i nierówności oraz zgrubień.

Niejednokrotnie problem jest tak duży, że jest widoczny na pierwszy rzut oka, czasami, żeby zobaczyć cellulit trzeba nieco skórę ścisnąć. Schorzenie nie atakuje całej skóry, najchętniej pojawia się na udach, pośladkach i biodrach, bardzo rozległe schorzenie może atakować również ramiona.

Cellulit został zbadany i podzielony na trzy typy

1. Cellulit tłuszczowy (zwany też lipidowym)

Jego główną przyczyną jest gromadzenie się w skórze i tkankach kwasów tłuszczowych. Tworzą się z nich trójglicerydy. I do tego momentu nie jest to jeszcze problem, trudności pojawiają się w chwili, gdy organizm nie potrafi rozłożyć i wydalić tych związków z organizmu. Trójglicerydy i  cukry zaczynają się gromadzić w komórkach tłuszczowych. Na skórze pojawiają się widoczne wgłębienia i grudki. Cellulit tłuszczowy charakteryzuje się tym, że nawet przy lekkim ściśnięciu skóry odczuwalny jest wyraźny ból.

Ten typ cellulitu związany jest z nadwagą i często dotyka panie, którym towarzyszy efekt jojo (ciągle tyją i chudną). Najczęściej zmiany obserwuje się na skórze ud, pośladków oraz bioder.

Cellulit tłuszczowy jest najtrudniejszym do zwalczenia (odporny na leczenie). Bardzo często wymagana jest zupełna zmiana diety i duża ilość ruchu oraz zabiegi kosmetyczno-lecznicze.

2. Cellulit wodny, zwany też obrzękowym

Najczęściej ten typ cellulitu atakuje młode szczupłe dziewczyny (ale jest również spotykany w każdym wieku, także przy nadwadze). Powstaje z powodu zaburzeń krążenia krwi i limfy oraz zaburzeń związanych z gospodarką hormonalną.

Generalnie w cyklu miesięcznym kobiety następuje odkładanie wody i tłuszczu, jako zapasów potrzebnych przy ewentualnej ciąży. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi zapasy zostają z organizmu usunięte – przy zaburzeniach hormonalnych tak się nie dzieje i zgromadzone zapasy pozostają w komórkach tłuszczowych, a co miesiąc dostarczane są nowe porcje.

Cellulit wodny jest mniej widoczny, ale powoduje dyskomfort w formie ociężałości i uczucia napęcznienia.

3. Cellulit cyrkulacyjny

Jest połączeniem cellulitu wodnego z tłuszczowym.