Hand on bellyWiele kobiet uskarża się na ból brzucha w okresie miesiączki. By temu zaradzić większość z nich sięga po tabletkę przeciwbólową, później po kolejną i kolejną, bo ból związany z miesiączką sprawia, że trudno nam wykonywać wiele czynności dnia codziennego.

Na ból menstruacyjny skarży się około 40 procent kobiet, najczęściej młodych. Ból ten daje s ię odczuwać w dole brzucha, często promieniuje na okolice lędźwiowe. Powstaje w wyniku skurczy mięśni macicy, w której dochodzi do złuszczania się błony śluzowej. Bólowi brzucha towarzyszą także: ból głowy, krzyża oraz brak apetytu, mdłości, wymioty a nawet zaparcia lub biegunka. Często stan ten mija po pierwszym dniu.

Ból brzucha a ruch fizyczny
Podczas miesiączki warto zmniejszyć swoją aktywność fizyczną, przy silnym bólu lepiej zrezygnować z zajęć na aerobiku czy w siłowni. W pozostałe dni aktywne spędzanie czasu, ćwiczenie, pływanie jest jak najbardziej wskazane, gdyż wpływa na wzmocnienie mięśni miednicy.

Ból brzucha a dieta
By ograniczyć ból brzucha podczas miesiączki warto wprowadzić zmiany do swojej diety. Należy ograniczyć słone i ostre potrawy, które powodują wzdęcia. Niekorzystne są także napoje typu coca cola, mocna kawa i herbata, gdyż zawarta w nich kofeina zwiększa napięcie macicy.
Napięcie mięśni zwiększa magnez, dlatego warto zadbać o to, by przyjmować go każdego dnia. Drogocenne są również węglowodany, bo te poprawiają nasz nastrój i działają przeciwbólowo.

 

Ból brzucha i masaż
Źródłem ukojenia dla bolącego brzucha jest często masaż, który rozluźnia napięte mięśnie. Do jego wykonania potrzebujemy 5 kropel olejku, który rozlewamy na dłonie, którymi przez kilka minut masujemy podbrzusze, zgodnie z ruchami wskazówek zegara.
Godne polecenia są olejki: lawendowy, eukaliptusowy oraz majerankowy, gdyż działają rozkurczająco.

Ból brzucha i ciepły okład
Przy niewielkim bólu możemy wykonać ciepły okład, który złagodzi ból oraz zmniejszy napięcie mięśniowe. Pamiętać należy jednak, że zbyt wysoką temperatura może zintensyfikować krwawienie, dlatego trzeba zachować umiar. Wykorzystać można tu poduszkę elektryczną, termofor lub wziąć ciepły prysznic lub kąpiel.

Ból brzucha a tabletki przeciwbólowe
Jeśli chcesz je przyjąć, najlepiej zrobić to wtedy, gdy ból nie rozwinął się jeszcze zbyt mocno. Przyjęcie tabletek znacznie później może sprawić, że nie zadziałają one w ogóle. Przy regularnych miesiączkach wskazane jest ich spożywanie na 2-3 dni przed wyznaczonym terminem oraz przez 2 dni trwania okresu.
Bezpieczne są te tabletki, które w swoim składzie zawierają ibuprofen, naproksen oraz diklofenak. Ważne jest zapoznanie się z ulotką, gdyż niektóre leki obniżają krzepliwość krwi (aspiryna) i mogą wywołać krwotok.
Tabletek nie należy przyjmować na czczo, należy popijać je dużą ilością wody.

Ból brzucha i zioła
Jeśli nie jesteś zwolenniczką tabletek, możesz skorzystać z naturalnych preparatów roślinnych. Z pomocą idą tu napary z mięty, melisy, rumianku, rozmarynu, które warto pić na kilka dni przed planowaną miesiączką. Mają one działanie rozkurczające i uspokajające.