Specjalista radzi – Emolium

Jak pielęgnować skórę dziecka?

emolium

„Dlaczego skóra małego dziecka wymaga bardziej wyjątkowej pielęgnacji?”

W pierwszych 3 latach życia niedojrzała cera dziecka i noworodka jest o wiele cieńsza, niż u osoby dorosłej. Przez to też że nie ma w pełni wykształtowanego płaszcza hydrolipidowego,  który stanowi zewnętrzną barierę ochronną. Taka struktura powoduje, iż cera jest delikatna oraz wrażliwa, ma tendencję do wysuszania się, i w konsekwencji jest mniej odporna na podrażnienia, uszkodzenia i zakażenia.

W jaki sposób optymalnie pielęgnować skórę dziecka?

Przede wszystkim powinno się sięgać po preparaty przeznaczone dla dzieci. Wybierajmy produkty hypoalergiczne, które nie powodują podrażnień bądź reakcji alergicznych. Na nieszczęście dużo tradycyjnych środków do mycia podrażnia skórę, zmienia neutralne pH oraz usuwa płaszcz hydrolipidowy, prowadząc do jej wysuszenia. By tego ustrzec się stosujmy emolient. Są to specjalne preparaty nawilżające oraz natłuszczające, które uzupełniają bez wątpienia obecne w skórze lipidy międzykomórkowe i substancje wiążące wodę i tworzą na skórze płaszcz hydrolipidowy. Zasadniczym produktem w kosmetyczce malucha jest emulsja do kąpieli. Twarda woda w kranie może wysuszać i podrażniać delikatną skórę dziecka. Kąpiel w emolientach łagodzi podrażnienia, usuwa substancje drażniące, nawilża oraz natłuszcza.

„Jak wybrać najlepszy emolium wtedy, kiedy dziecko ma atopowe zapalenie skóry?”

Emolient ma obowiązek funkcjonować wielokierunkowo. Natłuszczać, nawilżać oraz łączyć wodę w skórze, zmniejszać podrażnienia, i dodatkowo działać przeciwświądowo. Jest to przede wszystkim ważne w przypadku częstej u dzieci nadmiernej suchości skóry towarzyszącej m.in. atopii. Świąd jest niezwykle męczący, bywa gorszy od bólu, a podrapana cera jest podatna na zakażenia. Taki emolient nie powinien zawierać substancji zapachowych bądź barwników. Kąpiele w emolientach są zalecane u dzieci ze skórą wrażliwą, suchą podrażnioną, oraz nawet chorujących na atopowe zapalenie skóry.