Stają się coraz popularniejsze. Można je znaleźć w wielu ekologicznych sklepach internetowych. Ekologiczne środki czystości, bo o nich mowa zapisują się coraz bardziej w świadomości polskich konsumentów. Ich zielona siła pochodzi z czystego, naturalnego składu, będącego ochroną i nadzieją dla środowiska naturalnego.

Ekologiczne środki czystości są najczęściej produktami w 100% naturalnymi, o czym świadczą nadawane im certyfikaty jakości – np. certyfikat Soil Association. Jako 100% produkty ekologiczne są nietoksyczne (nie zawierają fosforanów, związków chloru czy chociażby sztucznych barwników) oraz biodegradowalne. Nie zanieczyszczają tym samym wody oraz gleby, tak jak czynią to tradycyjne, chemiczne środki czystości. Są także nie tylko równie skuteczne co tradycyjne detergenty w walce z brudem i bakteriami, ale jednocześnie przyjemnie pachną.

Kolejnym atutem jest aspekt ekonomiczny. Przykładem mogą być m.in. indyjskie orzechy piorące.  Są biodegradowalne, hypoalergiczne, ekonomiczne, często również w podobnej cenie co tradycyjne środki. Za ok 41 zł możemy kupić 1kg orzechów, który wystarczy nam na rok prania przy czteroosobowej rodzinie! Do prania służą właściwie łupiny indyjskich orzechów, dla których przed wiekami znaleziono fantastyczne zastosowanie. Na wielu stronach i forach internetowych możemy znaleźć przynajmniej kilkanaście różnych zastosowań orzechów.

Ekologiczne środki czystości zdobywają coraz większą popularność i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że jakość naturalnych produktów wcale nie jest gorsza od tych tradycyjnych – przeciwnie. Można się zatem spodziewać wzrostu zainteresowania produktami ekologicznymi. Co jak narazie obserwujemy w krajach rozwiniętych.