CellulitCellulit jest zmianą skóry często określaną jako “skórka pomarańczy”, “materac” lub “wgłębienia” pojawiający się na udach, biodrach, kolanach, pośladkach, ramionach i sutkach.

Właściwa medyczna nazwa to lipodystrofia – nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej.

Pojawia się po okresie dojrzewania. 90-98% przypadków cellulitu występuje u kobiet (rzadziej u mężczyzn). Nazwa pochodzi z francuskiej literatury medycznej z przed ponad 150 lat temu. Pierwotnie nazwa cellulit, oznaczała chorobęa. Ale lata badań obaliły tę teorię.

Strona ta przedstawi kompleksowy przegląd pytań na temat cellulitu, odpowie na kilka ważnych pytań, oraz ukaże rzekome zabiegi aby zapewnić realistyczne sposoby minimalizacji jego widoczności.

Czym jest cellulit?

Aby lepiej zrozumieć czym cellulit jest, zacznijmy od przeglądu anatomii skóry (Patrz poniżej). Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry jest określana jako naskórek. Bezpośrednio pod nią skóra właściwa, która jest bogato wypełniona mieszkami włosowymi, gruczołów potowych, naczyń krwionośnych, receptorów nerwowych i tkanki łącznej.

Kolejna warstwa tkanki jest pierwszym z trzech warstw podskórnych (czyli pod skórą) tłuszczu. To najwyższą warstwę tłuszczu podskórnego został opisany jako “komórki magazynujące tłuszcz”, oddzielonych tkanką łączną. Z tych komór tłuszczu, małe projekcje komórek tłuszczowych wystają do skóry właściwej.

Ta nierówność i nieprawidłowości w podskórnej tkance tłuszczowej nadaje skórze “wyboisty” wygląd nazywamy cellulitem.

Cellulit jest rzadko spotykany u mężczyzn (otyłych i nie otyłych), ponieważ część naskórka, skóry właściwej i najwyższej tkanki podskórnej różni się w przypadku mężczyźni. Mężczyźni mają grubszy naskórek i warstwę tkanki skóry właściwej w udach i pośladkach. Różnice w podskórnej tkance tłuszczowej strukturze komórkowej u kobiet i mężczyzn występują w trzecim trymestrze płodu i objawia się w chwili narodzin.

Różnice między płciami w dużej mierze wynikają z działalności hormonów i wyjaśniają to odchylenie w strukturze skóry. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy urodzili się z niedoborem męskich hormonów często mają wygląd skóry podobny do podskórnej tkanki tłuszczowej kobiet.